روش و منش امامان شیعه

بسمه تعالی

روش و منش امامان شیعه

با سلام به دوستان گلم

ولادت امام هشتم به همه محبان و پیروان آن امام همام مبارک باشد.

سخن از امام هشتم گفتن در عین حال که بسیار آسان است بسیار دشوار هم میباشد. بسیار اسان است زیرا که در باورهای مردم ما نقوشی نقش بسته که در گرایش و علاقمندی آنان به حضرت ثامن الائمه تعیین کننده است ولی دشوار است به این جهت که بخواهی با بازنگری در زندگی امام هشتم , آنطور که حق معرفت است ؛ این حق را ادا کنی.

اگر چه زندگی امامان شیعه برای ما درس آموز و راهنماست لکن باید توجه داشت چنانچه زندگی هر یک از ائمه را اگر جداگانه و بطور انتزاعی بررسی کنیم در برهه ای از زمان با برخورد با تفاوت های ظاهری در روش و منش آنان دچار احساس تناقض میشویم که انسان را به ورطه انحراف و گراهی میکشاند. همانطور که جوجه کمونیستهای قبل از انقلاب در همین رابطه دچار این انحراف شدند و در بعد مبارزات سیاسی چون قادر به تجزیه و تحلیل آن نبودند شتابزده نتیجه گیری کردند و در برخورد با صلح امام حسن ع یا ولایتعهدی امام رضا ع , مهر سازشکاری بر پیشانی مبارک این ائمه هدایت زدند و منشور مبارزه انقلابیون مسلمان را به چالش کشیدند.

این احساس تناقض نیز از این جا ناشی گردید که اینان زندگی و شخصیت و جهت گیری هر یک از امامان شیعه را بعنوان شخصیتی جدا از زنجیره امامت بررسی و تجزیه و تحلیل نمودند. در حالیکه با نگاهی اجمالی در مبارزه و سیاست در زندگی امامان شیعه بطور کل و امام رضا بطور اخص در مییابیم که این بزرگواران یک شخصیت واحدند که جهت گیری و هدف ایشان واحد است و یک شخصیت واحدی است که در مقاطع مختلف حرکت بلند مدت خود تاکتیکها و مواضع گوناگونی دارند . چه عقب نشینی حکمت امیز از آنان ساطع شود و چه حرکت های تند رو بجلو داشته باشند.

توجه به اینکه زندگی مستمر ائمه معصوم علیهم السلام همواره با یک جهت گیری سیاسی واحد همراه بود, در حقیقت بیان دیگری از همان فرمایش حکیمانه پیامبرص است که در مورد امام حسن و امام حسین علیهم السلام فرمودند که هر دو امامند چه قعود کنند و چه قیام نمایند.

   از این منظر زندگی و مبارزه ائمه معصومین نمود عینی قیام برای استقرار نظام عدل و حق الهی است و حفاظت از مواضع الهی انبیاء و تلاش برای تحقق همان ارمان تاریخی است تا حق از مقرش خارج نشود و باطل بر حق غلبه نیابد. در این تلاش عنصر مبارزه سیاسی یا مبارزه علمی یا تعمیق بخشیدن به اعتقادات دینی و دیگر نمودهای رفتاری امامان همه و همه جلوه گر یک حقیقت است و ادای یک وظیفه تاریخی . همچون انسانی به بلندای 250 سال که متناسب با شرائط زمان و دگرگونی اوضاع رفتار و مواضعش ابراز میشود.

اینکه امام هشتم در نیشابور در جمع عالمان زمان و در پاسخ به درخواست انان فرمودند کلمه لااله الا الله دژ استوار الهی است و هر کس در این دژ قرار گیرد از عذاب الهی در امان است ولی حضور در این دژ به شرائطی بستگی دارد و امامت از شرائط انست ؛ گویای همین واقعیت است.

در طول تاریخ پس از پیامبر ص شیعه بدام رهبری شیادان و قدرت طلبانی افتاد که با راهبری آنان از مسیر اصلی دور افتادند.و امام هشتم با اشاره به خود که انا من شروطها یعنی من یکی از شرائط تائید حضور در دپ مستحکم توحیدم اشاره به همین معناست.

از این رو تمام کسانی که به امام هشتم اعتقاد دارند بدون تردید شیعه دوازده امامی هستند و در زمره یاران امام زمانند. و امام هشتم مرز این باور است.

البته در زندگی و روش و منش امام هشتم شباهت هائی با سایر ائمه هست که توجه به ان درس اموز و تصحیح کننده برخی احساس تناقضات است. مثلا حضور ایشان در سمت ولایتعهدی و شباهتش به حضور امام علی در شورای انتصابی عمر و یا انطباق شرائط زیستی امام هشتم پس از زندانی بودن 14 ساله و سر انجام شهادت امام هفتم به لحاظ اختناق به زندگی امام سجاد  پس از حادثه کربلا و اختناق حاکم از یکسو و نیز نیمه تمام گذاردن خطبه امام سجاد ع و نیمه کاره گذاشتن نماز عید فطر امام رضا ع  که موجب بروز روش و منش مشابه و در عین حال مسالمت امیز این امامان بزرگوار گردید و نیز از نظر سیاسی در اواسط زندگی بلحاظ درگیری خلفا بر سر قدرت و گشایش نسبتا خوب برای تربیت نیرو و اجرای رسالت علمی و تربیت و تدارک نیرو بر اساس اصالت تربیت اسلامی و مقابله با نفوذ فرهنگ و اندیشه بیگانه که با تدابیر شیطانی خلافت فراهم گردیده بود, و حتی بهره گیری از ابزار شعر متعهد و شعرای همین دوره نظیر کمیت بن زید اسدی و سید بن محمد حمیری و دعبل بن علی خزاعی؛  در عصر امام هشتم ع و شباهتس به وضعیت مشابه در عصر امام باقرع و امام صادق ع ؛ همه و همه گویاس این حقیقت بود.

امیدوارم در این مورد بتوانم در فرصت دیگری این موضوع را بیشتر مورد توجه قرار دهم.


 

 

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
rahro

سلام....من بازم به روزم....راستی مطلب جالبی بود... يا علی...

گمنام

هرآنچه که هستی باش ، بهترینش باش. اگر نمیتوانی بلوطی بر فراز تپه ای باشی، بو ته ا ی در دامن کوهی باش.ولی بهترین بوته ای باش که در کنار راه میروید اگر نمیتوانی درخت باشی، بو ته ای باش . اگر نمیتوانی بو ته ای باشی، علف کوچکی باش و چشم انداز شاهراهی را شادمانه تر کن.اگر نمیتوانی نهنگ باشی، فقط یک ماهی کوچک باش! ولی بازیگوش ترین ماهی دریاچه.همه ما را که ناخدا نمیکنند، ملوان هم میتوان بود. در این دنیا برای همه ما کاری هست. کارهای بزرگ و کمی کوچکتر.و آنچه وظیفه ماست، چندان دور از دسترس نیست.اگر نمیتوانی شاهرا باشی، کوره راه باش. اگر نمیتوانی خورشید باشی، ستاره باش با بردن و باختن اندازه ات نمیگیرند هر آنچه که هستی بهترینش باش سلام نوشته هاتون قشنگه....... امروز اپ کردم .........قدم رو چشم بزارید...................... خدانگهدار

mahdi

آمدم من باب عرض ارادت و تبريک ولادت امام رضا عليه سلام. يا حق

SHADI

سلام خوبين؟ اميدوارم که بتونيم اين عزيزان رو سر مشق زندگی خودمون قرار بديم تا هم در دنيا و آخرت رستگار بشيم موفق باشيد در پناه حضرت حق

آلبالو گيلاس

سلام دوست عزيز........ممنون كه به سرزمين آرام ذهن من سر زديد.......... من وبلاگ شما رو خوندم و خيلي لذت بردم........در ضمن شما رو لينك كردم.....شاد باشيد و همواره سبز.

محب ولايت

سلام عليکم ؛ از مطلب زيبا و مفيدتان بهره جستم . موفق و مويد باشيد . يا علی مدد

banoo

سلام دوست عزيز ممنون که هميشه به رنگ عشق را با حضور پر مهرتون مزين می فرماييد راهنمائيهای شما هميشه مرا کمک کرده است تا بتوانم در اين راه ثابت قدم باشم و تشويقهايتان مرا وادار به ادمه اين مسير دشوار می نمايد مويد باشيد بانو

همسفر مهتاب

سلام و عرض ادب خدمت شما برادر بزرگوار. خوشحالم که بعد از مدتها دوباره يادی کرديد از حقير . گرچه من نيز شرمنده شما هستم. اما عذر مرا بپذيريد که مدتهاست پريشانم و از همه دور مانده. اميدوارم سيره و منش ائمه اطهار عليهم السلام سر مشق همه ما قرار بگيره و کلمات قصارشان که هر کدام دريای از معرفت است راه گشای ما باشه . انشالله. برای من خيلی دعا کنيد - يا حق

حكيمه (مسافر غريبه)

سلام دوست عزيز. خيلی دقيق نسبت به موضوع بحث پرداختيد. من در اين زمينه اونقدر اطلاعات ندارم که بتونم مثل شما وارد جزييات زندگی امامان بشم. ميدونم اونطور که بايد در مورد زندگی اين بزرگان تعمق نکردم و بعضا سوالات شبهه انگيزی که درباره ی اسلام برام پيش مياد ممکنه که با مطالعه زندگی و آثار اين عزيزان رفع بشند. اميدوارم تا دير نشده اين توفيق نصيب منم بشه!

فاطمه

به نام حضرت دوست ...... عهد ترا نشکستم ! جگرم سوخت دل افروخت ز پا بنشستم این همه جور ولی عـــهد ترا نشکستم هر یک از آن همه جوری که بر این دل کردی کی بگو جور نمودم به تو و قلب ترا من خستم روز و شبهای زیادی ست گذر کرد و ندیدم رویت باز باشد همه دم دیده خونبار ترا کی بستم می برد آه دلم شوق وصالی که بسوزد جانم بهر هر عاشق غمگین که بدانند ترا دل بستم چند روزی نبود آمده ام زود از اینجا بروم تا نگویی که دلم بر تو قفس بود ترا پر بستم تو قفس ساختی از حسرت دیدار دل خونم را دل بماند ببرم تن ز قفس چونکه ترا دل بستم همگان نیز بگویند و تو خود خوش دانی این همه جور ولی عهد ترا نشکستم سلام بزرگوار ..... مقرون استفاده شدم .... موید و مهدوی باشید .... در پناه حضرت دوست ....