عرفه پيش نياز تقرب

بنام خداوند جان و خرد

سلام بر دوستان گلم              

         

با اميد درك روز مبارك عرفه و تبريك عيد سعيد قربان به همه دوستان گلم


 با پوزش از تاخير بروز شدن موضوع ِ روز عرقه که توفيق تشرف به بارگاه ملکوتی امام هشتم را داشتم؛ِ بياد همه دوستان گلم بودم و در لحظه قرائت دعای شريف عرفه در جوار آقا امام هشتم ع و تامل در مضامين بلندش؛ برای سربلندی و تندرستی همه دوستان گلم دعا کردم. در همون لحظات نورانی روز مبارک عرفه در جوار امام هشتم در ذهنم مسائلی در جريان بود که منجر به مقاله ای شد که در مورد روز عرفه و عيد قربان تقديم حضورتون ميکنم. ديشب که برگشتم دستنويس خودم رو بازبينی کردم و امروز به شکلی سازمان يافت که ملاحظه ميکنيد  


 

عرفه پيش نياز تقرب


 

عرفه و عرفات مترادف است با عرفان و معرفت به مفهوم شناخت و آگاهي و از يك ريشه و خانواده است. عرفات ظرف مكاني عرفه است. بلحاظ تاريخي محل بيكديگر رسيدن و ديدار و شناسائي آدم و حوا است. بخاطر درك اهميت اين ديدار تاريخي سرزميني كه اين به هم پيوستگي انجام شد؛ عرفات ناميده و گرامي داشته شد.

عيد قربان عيد قرباني كردن كه ريشه در سنت ابراهيم ع دارد نماد توفيق اجراي امر خداست در برابر همه جاذبه ها و وسوسه ها شيطاني. كه بعنوان يك حادثه بزرگ در تاريخ اديان ابراهيمي گرامي داشته ميشود. ابراهيم كه از همسرش ساره صاحب فرزندي نميشود در ايام پيري از همسرش هاجر صاحب فرزند ميشود و نامش را اسماعيل ميگذارد. بمحض اينكه فرزند تولد يافت؛ ابراهیم ع از جانب خدا مامور ميشود اين زن و كودك را به يك بيابان بي آب و علف ببرد و رها كند. ابراهيم ع امر خدا را اطاعت نموده و هاجر و اسماعيل را به سرزمين مكه ميبرد و باز ميگردد. لكن پس از ساليان دراز که به انجا مراجعت می نماید اسماعيل را جواني برومند مي يابد. چون غنجه هاي عشق پدري و فرزندي در دل ابراهيم جوانه ميزند از جانب خدا درمعرض بزرگترين ازمايش دوم قرار ميگيرد. اسماعيلت را قرباني كن!!!!.

نفس ابراهيم نگران از روياي صادقش در نبرد وسوسه هاس شيطاني و امر الهي مردد است. و در اين سخترين لحظات انتخاب ، اسماعيل با تسليم پذيري در برابر رايت رهبري و هدايت؛ بلوغ خود را به نمايش ميگذارد : وافعل بما تومر !!!! بدين سان در پرتو باوراسماعیل بود که ابراهيم توانست دست به انتخاب بزرگ بزند. ذبح اسماعيل در اجراي امر الهي !!!! و چقدر شبيه است به سخن حسين ع كه در آستانه حركت به قربانگاه كربلا فرمود خدا ميخواهد كه مرا كشته ببيند !!!!!!

اين حادثه و پيروزي ابراهيم بر شيطان در تاريخ بعنوان يك نشانه براي انسانها ، علامت راه ياب قرار گرفت و همه ساله در پهناي زمين گرامي داشته ميشود.

صرف نظر از اصل حادثه مهمترين نكته همين علامت است كه بايد به آن توجه نمود: شناخت خدا، شناسائي جايگاه خود، شناخت شيطان و تسلط بر اميال و تمنيات نفساني . بازشناسي عشق فريبنده در برابر عشق راستين ، بزرگترين دستاورد معلم بزرگ تاريخ براي ما بوده است. تقرب بخدا اصل است اگر چه از طريق گذشتن از همه علاقمنديهاي بازدارنده در اين راه حتي زن و فرزند ، مال و دارائي و همه سرمايه هاي زندگي باشد. انسان ابراهيمي از عرفه است كه به قربانگاه ميرود. از شنخت و آگاهي است كه قدرت فدا شدن ، فنا پذيري در راه آرمان و ارزشها و اهداف متعالي را پيدا ميكند . از بازشناسي خويشتن خويش است كه لايق مقام و مرتبه والاي ذبيح اللهي شود. قربان را اين اين حيث عيد گرفته است كه نماد بازگشت به همين خويشتن خويش است. و همين خويشتن شناسي در عرفه است كه انسان را به وجد مي آورد . به دعاي عرفه امام حسين ع و امام سجاد ع نگاه كنيد، همه سرشار از انسان شناسي، معرفت بخدا و به رسالت ما در برابر خدا و اولياء است.

كساني لياقت دارند در راه اعتلاي آرمان و ارزشهاي متعالي فدا شوند كه از اين توان بهره مند باشند. اين قابليت يعني بازگشت به خويشتن خويش مقدور نميشود مگر به حضور قدرتمند عنصر آگاهي.و شناخت در عمق باورهای دینی و عقلانی ما.

از عرفه است كه انسان به قربانگاه ميرود. از همين حيث است كه در نمايش نمادين تاريخي حجاج از عرفات به مشعر الحرام ، محور شعور يابي رسيده از آنجا قدرت فديه يافته ، به قربانگاه مني ميروند. عرفات بهانه است براي درك عرفه . نميبيني كه چگونه حسين ع از مرز عرفه به قربانگاه كربلا ميرود ؟ و هم اكنون در راه است تا در نمايش بزرگ تاريخ همه سرمايه هايش را در مسلخ عشق براي تقرب بخدا قرباني كند !!!! با همه شعور و با همه عشق به كربلا ميرود تا در محضر دوست فناء في الله را به بشريت بياموزد !!! توان فدا شدن براي خدا را به نمايش بگذارد !!! اين راز بر افروخته تر شدن چهره حسين ع است انگاه كه به ظهر عاشورا نزديك تر ميشود !!!!! حسين ع در كربلا خون قرباني خود را بر زمين نريخت ! آنرا به آسمان پاشيد - خون علي اصغرش را - و درخواست كرد خدايا اين قرباني را از آل محمد بپذير !!! و خود صورت بر خاك داغ كربلا نهاد و فرمود الهي رضا به رضائك و تسليما لامرك لا معبودا سواك ..... و بدين ترتيب اراده خداوند تحقق يافت اراده اي كه در قالب روياي صادق ابراهيم تجلي كرد در تاريخ جريان يافت و در كربلا محقق شد: و فديناه بذبح عظيم. 


 

و اما رسالت ما .... در قبال درك عرفه و رسيدن به عيد بزرگ قربان :

رسیدن به باوری اسماعیل گونه و داشتن روح تسليم پذيري در برابر رهبران هدايت و برخوردار بودن از روحيه تبعيت پذيري از رهبري حق محور و عدالت خواه. قرباني كردن نفس خود در برابر وسوسه هاي شيطاني و خواسته هاي هر مظهر شيطاني خصوصا شيطان بزرگ عصر حاضر !

آيا وقت آن نرسيده است كه دلهاي علاقمند به شيطان بزرگ و مطيع خواهش ها و خواسته هاي او قدرت " نه " گفتن به قدرتهای شیطانی که شیطنت در ذاتشان نهفته است؛ پيدا كنند؟ به اميد روزي كه بقول امام راحل عزت بخش مان خمینی کبیر خدا آنها را كه خواب امريكا را ميبينند بيدار كند. انشاء الله.


 

 

/ 15 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرنده مهاجر

سلام / عيدتون مبارک / زيارتتون هم قبول / سعادت نصيبتون شده و به مشهد مقدس سفر کرديد من رو از دعای خيرتون محروم نکنيد / سفرتون به خير ..

نورا

با سلام به شما برادر عزیز،خوبید؟....ممنون از حضور همیشگی و پرمهرتون در سرزمین نور.....منم عید قربان و نیز پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید غدیر خم رو به شما و خانواده محترمتون تبریک عرض می کنم......بابت مطالب مفیدی که نوشتید ممنونم........با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما........یا حق

،؛آنـــاهيتــــــــــــا؛،

با درود به شما دوست عزيز و ممنون از لطفتون . آدرس وبلاگ داداش صادق به نام ديونه خونه در لينکهای وبلاگم هست . در ضمن عيد قربان بر شما هم مبارک همچنين پيشاپيش عيد سعيد غدير خم را تبريک عرض می کنم . شاد و سربلند باشيد .

bibinaz

سلام آقا حسين.. افتخار داديد کومنت گذاشتيد ولی تو اين دوره زمونه کو کسی که بشه بهش تکيه کرد؟!!! شما سراغ داری؟ درضمن راجع به نوشته تان چون من علاقه شديدی به حيوانات دارم و برای آنها هم ارزش زندگی قائل هستم با قربانی کردن به هيچ وجه موافق نيستم... بله همانطور که شما گفته ايد در زمان ابراهيم ولی ببينيد که در همه اديان اين امر منسوخ شده غير از دين ما و جهان سوم!!!! درضمن من يک وب لاگ ديگه هم دارم راجع به حيوانات مينويسم خوشحال ميشم نظر شما رو هم بدونم آيا قبول داريد که حيوانات را هم خدا آفريده و حق زندگی دارند ؟؟!! gorbeh-irani.persianblog.ir

ياس

زندگى دنيا همچون سرابى است كه تشنه‏كامان را در بيابان سوزان تعلقات مادى به سوى خود فرامى‏خواند، اما هنگامى كه نزد آن مى‏آيند چيزى كه عطش را فرونشاند پيدا نيست، بلكه دويدن در اين بيابان سوزان آنها را تشنه‏تر مى‏كند، باز سراب را در فاصله ديگرى جلو خود مى‏بينند و به گمان اينكه آنجا آب است‏به سوى آن مى‏شتابند و باز هم تشنه‏تر و تشنه‏تر مى‏شوند تا هلاك گردند براتون صميمانه ترين موفقيت ها را ارزومندم ياس

ياس

با سلام و عرض ادب و احترام به برادر عزيز و بزرگوارم با حضور پر مهرتون كلبه محقرم را نور باران كرديد . از كامنت بسيار زيبا و از لطف و محبت شما بي نهايت سپاسگزارم و پوزش مي خواهم كه دير خدمت رسيدم چند بار امدم قسمت نظرها باز نشد حسابي شرمنده شدم . الان هم با هزار مصيبت تونستم كامنت بزارم .از ديدن مطالب پر بار و پر محتوانون جدا وبلاگ معنوي و روحاني زيبايي داريد واقعا حظ كردم اينجا ادم چه احساس ارامشي مي كنه يه ارامش خاص معنوي توش موج ميزنه با اجازه شما برادر خوبم لينك زيباي وبلاگتون رو در ليست دوستان قرار دادم تا مرهمي بر دل ياس باشد ممنون از لطف بي كرانتان اينجا روح ادم پرواز ميكنه . پیبشاپیش عید غدیر را به شما و همه دوستان خوبم تبریک عرض میکنم شرمنده که برای تبریک عید قربان دیر رسیدم .

سید

بسم الله الرحمن الرحيم /// با سلام و آرزوي موفقيت براي شما /// وبلاگ شما در ليست لينک هاي منتخب وبلاگ قرار گرفت ///يا علي /// التماس دعا

rahro

سلاممم.... باز مبارک... منتظرم... يا علی... التمس دعا.

عبد عاصي

با سلام لینک شما با موفقیت در لیست صفحات انتظار قرار گرفت........ از توجه و لطف شما ممنونم. من که هیچ کارم. اجرتون با گل نرگس....... التما س دعا........ اللهم عجل لولیک الفرج

آلبالو گيلاس

سلام..........اعيادتون مبارك.....هم غدير و هم قربان..............با هزاران آرزوي خوب به روزم...........خوشحال ميشم تشريف بياريد.........يا علي