رفتارشناسي ايرانيان خارج از كشور

بسمه تعالي


سلام بر دوستان گلم                رفتارشناسي ايرانيان خارج از كشور


 

فرصت هائي در زندگي براي هر كس دست ميدهد كه براي انجام كاري ضرورتا موجب ميشود تا سفري به خارج از كشور داشته باشد. چنين سفري صرف نظر از دستاوردهاي كاري و دستيابي به اهداف سفر، متناسب با برخوردها و نگرشها و فرصتهائي كه پيش ميايد، به ناچار موجب مواجهه با هموطنان خارج از كشور و مشاهده واكنش ها و بروز رفتارهائي از آنان ميشود كه واقعا قابل تامل است.

امروز قصد دارم به بازشناسي رفتارهائي كه خودم در طول سفرهاي مكرر به كشورهاي مختلف در معرضش قرار گرفتم بپردازم كه جاي ارزيابي داره. در يك نگاه كلي دو سنخ رفتار از ايرانيان در خارج از كشور در برخورد با هموطنانشان ديده ميشود. يكي بر پايه ملاطفت ، همكاري ، كار راه اندازي و مهر ورزي است و ديگري بر مبناي بد خلقي و بد رفتاري ، بي نزاكتي و ترشروئي و نظائر انست.

قبل از طرح مسئله لازم است ياداوری کنم که حساب افراد خائن به کشور رو جدا کردم و شديدا مخالفم با اين نگاه که فکر کنيم هر کس در خارج از کشور مقيم شد يا جاسوسه يا خائن بلکه بسيارند کسانی که دلسوزند وعلاقمند به ميهن خودشون و دارای طرحها و ابتکاراتی هم هستند که نشون ميده عشق به اعتلای ميهن در وجودشون موج ميزنه که با بسياری از اونها برخورد هم داشتم و نقش برخی از همين تیپ افراد واقعا برای کشور مايه افتخار و مباهات هست.

در اندونزي يك ايراني اهل چالوس را ديدم كه يك رستون ايراني دائر كرده بود و رستورانش را مركز تجمع همه ايرانيان كرده بود كه بائيند و با نوشيدن چاي محفلي از صفا .و گرمي داشته باشند. اين فرد اگر ميديد يك ايراني بيمار استدر بيمارستان با خبر كردن ديگران همه را به عيادت دعوت ميكرد و محوري براي مهرورزي تبديل شده بود . در نشريات همان كشور هم مطالبي از ايران خصوصا خطه شمال بويژه منطقه چالوس را با عكس و مطالب متنوع به چاپ رسانيده بود و محوري براي گرمي بخشيدن به حضور ايرانيان بود. اين در حالي است كه در كشور هلند ايرانياني را ميبيني كه در خيابان و بازار تا چشمشان به ايراني ميافتد كه از سنخ خودشون نيستند با بد دهني و بد اخلاقي رفتارهائي را از خود برز ميدادند كه مايه سرافكندگي ايراني جماعت بودند.

در وين يك مرد ايراني مقيم را ديدم كه در دفاع از دو خانواده مسافر ديگر ايراني در يك فروشگاه كه مورد بي حرمتي قرار گرفته بودند، انچنان بر سر متصديان فروشگاه فرياد ميزد كه حتي عذرخواهي همكاران ديگرش نميتوانست اتش خشم وغضب وي را فرو بنشاند. و يا خانمهائي را ديدم كه براي كمك به هموطنانش در فروشگاها پيش قدم ترجمه و تسهيل ديگر هموطنانشان بودند تا بدون احساس مشكل كارش انجام شود خريد يا هر كار ديگري باشد. و انسان احساس ميكند در اين شرائط كه عاطفي ترين ملت جهان ايراني ها هستند.

برخي ديگر از ايرانيان مقيم ژنو انهم مستخدمين سازمانهاي بين المللي در را ديدم كه در اسانسورهاي اداري تا چشمشان به ايراني ديگري افتاد با اخم و تروشروئي استقبال كردند و حتي پاسخ سلام هموطنانشان را نميدادند. تو گوئي اينان ميراثخوار ابا و اجدادشان هستند.اين احساس به انسان دست ميدهد كه هيچ ملتي را نميبيني كه به اندازه ايرانيان با خودش و فرهنگش و هموطنش خصومت ورزي دشته باشد.

در فرودگاه همسفر ايراني ديگري بوديم كه در راه روهاي فرودگاه ژنو هنگامي كه افراد سر پيچ سرعتشون كم شده بود با نچ كردن ابراز نارضايتي نمود و وقتي گفتم بفرمائي حاج اقا شايد عجله داشته باشيد با تندي و بد خلقي گفت بخودت بگو حاج اقا من حا اقا نيستم و نميخواهم باشم. و اين در حالي است كه در همين فرودگاه ايرانياني ديگر را ديدم كه با مهرباني و از روي شوق ديدار هموطن با سر ابراز خرسندي از ديدارشان ميكردند و خلاصه رابطه جنبه عاطف پيدا ميكرد. حتی در طول سفر همکلامی دلسوز مينود که هميشه ايده های خودش رو به مسئولين ارائه ميدهد.

نكته جالب توجه ديگر اينكه برخي خانومها هنگامي كه به خارج از كشور ميروند با همان شكل پوشش هر چه هست حتي در شهرهاي كشور مقصد ظاهر ميشوند و اين در حالي است كه برخي ديگر رفتارهائي متناقض با گروه اول داشتند. حال اگر با هواپيماي خارجي قصد مسافرت داشتند از همين فرودگاه مهراباد بلافاصله كشف حجاب ميكردند و به ارايش غليظ ميپرداختند و برخي ديگر اگر با ايران اير قصد پرواز داشتند در فرودگاه كشور هدف به توالت هاي عمومي ميرفتند و با تغيير دكوراسيون قيافه و ارايش از ان خارج ميشدند و تعداد كمي هم در همين هواپيما علي رغم توصيه خلبان به رعايت شئونات اسلامي و از باب بي توجهي دست به هنجار شكني ميزدند.

بحث بر سر اعتقاد يا عدم اعتقاد انان به حجاب نيست. هر كس ازاد است انطور كه ميانديشد رفتار كند. خب هستند ايرانياني كه اصلا حجاب ندارند ولي رفتار هاي مثبت انان که شاخصه شخصيتي انان است و هستند ايرانياني كه با عرق میهني حتي وقتي دست به ازدواج هم زده اند خانواده انان بر اثر حسن رفتار و اخلاق انان به اسلام گرايش يافته حجاب اختيار كرده اند كه در سفر اخيرم به ژنو مهمان يكي از همين ايرانيان مقيم بودم.

براي من مسئله اين بود كه واقعا مرز بين بي هويتي و هنجار شكني را بشناسم. مايل بودم بدانم از ديد كساني كه با چنين وضعي مواجه ميشوند، اين رفتارها را نشانه بحران هويت تلقي ميكنند يا آنرا بحساب نوعي بي هويتي ميگذارند يا نه از ان بعنوان نوعي نظم ناپذيري يا هنجار شكني نام ميبرند ؟ اگر بگويئم داراي روحيه نظم پذيري نيستند يا هنجار شكن هستند ، شايد استنباط درستي نباشد زيرا همين افراد در كشورهاي مقصد شديدا پايبند اداب و سنن كشور متبوع يا مقصد هستند ولي در برخورد با هويت و فرهنگ کشورخودش اينگونه رفتارها از انان مشاهده ميشود.

اين چنين پديده اي را در مردان ايراني نيز ديده ام. در يك سازمان بين المللي مردان ايراني را ديدم كه قبلا طبق سنتها و اداب ايراني در كشوري مثل سوئيس حضور داشتند ولي الان با آداب و سنت هاي اونجا ظاهر ميشوند در عين حفظ روحيه همکاری . در حاليكه ايراني ديگري در سازمان بين المللي ديگري از همان سنخ رو ديدم كه وزن علمي بالاتري نسبت به فرد قبلي داشت ولي با همان وضعيتي حضور دارد كه قبلا هم حضور داشت و هيچ تغيير رويه اي در وي ديده نشده است. 

 با ديدن اينگونه برخوردها و انواع اين سنخ رفتارها در اين فكرم كه واقعا هويت ايراني در خارج از كشور جيست و شاخص هايش كدام است؟ شما ميدانيد؟

 

/ 16 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج ممد

سلام من دارم وبلاگمو حذف ميکنم. خوشحال ميشم آخرين مطلبمو بخونی

بچه های مدرسه

سلام . الخمد لله هم وبلاگ زیبائی دارید و هم مطالب پر محتوا . موفق و موید باشید و التماس دعا .

reza

سلام و درود بر شما دوست عزيز و گرامي و درود بر قلم توانمندتان که چه زيبا مينگاريد ...به مسئله بسيار مهم اشاره فرموديد ...رفتار مردم نشانه شخصيت خانوادگي و فرهنگ خانوادگي آنها دارد نه اسالت ايراني بودن ...انسانيت نه خريدني است و نه پيدا کردني بلکه در ذات انسان بايستي وجود داشته باشد ...مهر ورزيدن و کمک ياري به همنوع در هر جا و هرمکان بسيار کار نيکويست ....ايکاتش جاي هم بود که وجدانهاي خوابيده را از خواب غفلت بيدار ميکردند .....با اينحال آرزوي موفقيت روز افزون و تندرستي شما را دارم ..در ضمن ممنون و متشکرم از بابت اينکه به کلبه درويشي حقير سر زديد ...در پناه حق

عبد عاصی

سلام دوست عزيز خوشحالم يه دوست منتظر ديگه به جمع دوستام اضافه شد. اميدوارم دوستی مون ادامه داشته باشه. از مطلبتون هم استفاده کردم. انشالله موفق باشيد. التماس دعا/// اللهم عجل لوليک الفرج

سحر ***دلتنگيهای يک زن

سلام دوست عزيز .... نمی شود قضاوت کرد که همه ايرانيان در خارج مثل هم هستند ... اما هر ايرانی که به فرهنگ و آداب و رسوم کشور خودش عشق داشته باشد و پايبند باشد به ارزشها تحت هيچ شرايطی الگو پذير بيگانه نميشود و اصالت خودش را فراموش نمی کند و هميشه به ايرانی بودن خودش افتخار ميکند و حتی در خارج از ايران رعايت ميکند همه چيز را .... اما هيچ کجای دنيا برای يک ايرانی وطن نميشود و کسانی که عاشق خونه ی خودشان هستند هيچ کجا دوام نمی يارند اگر بهشت باشد وقتی قدم به خاک خودمان ميزاريم حال خوشی داريم که قابل وصف نيست .... ممنونم از حضورت .... موفق و شاد و سلامت باشيد ....

eliAs

سلام من به رمزم سر بزن باي

فاطمه

لیت شعری این استقرت بک النوی ..... مهدی (عج) جان! ای کاش میدانستم چشمان پاک کدامین خاک حضور سبز تو را به تماشا نشسته است و بر نرمی قدمهایت بوسه میزند؟ مولای من! ای کاش میدانستم کدامین سرزمین غریب با وجود نازنین تو آشنایی دارد و آغوش خویش را برای مهربانی هایت گشوده است؟ .... یابن الحسن! سخت است برای من که سایه تمام مردم را از میان کوچه نگاهم بگذرد، اما پنجره چشمانم به روی خورشید زیبای تو بسته باشد و باغ دلم از بهارت بی نصیب بماند. سلام ... هم چنان منتظریم و او خواهد آمد .... بلاگ زیبایتان را به تقدیر می نشینم.... مهدوی و موید باشید...

sima

سلام حسین اقا فکر نمی کنم هویت ایرانی شاخص خاصی داشته باشه هر کسی هویت و شخصیت و ایده ال خودشو داره و بروز می ده و دقیقا به همون موجودبت خودش افتخار می کنه و اهمیتی به نظر دیگران نمی ده و از همون دهن کجی کردن هم لذت می بره موفق باشید التماس دعا

پرنده مهاجر

سلام و ممنون از مطلب خواندنی و زيبايی که نوشتيد . به نظر من فردی که به ثبات شخصيت رسيده باشه به هر کجای دنيا هم که سفر کنه رويه خود رو تغيير نخواهد داد . اگر بدونه حجاب خوبه همه جا با حجاب و اگر به اين نتيجه برسه که بده همه جا بی حجابه نه اينکه با خروج از کشور مثل زندانی از بند رها شده خودش رو آزاد ببينه . در مورد رفتارهای زشت ايرانيان هم بايد گفت که اونها دچار غرب زدگی شدند و فکر می کنن که اينطوری برخورد کردن با هموطن خيلی با کلاس تر و نزد خارجی ها با ارزش تره . در صورتی که اين عمل از شان اونها در کشورهاي ديگه کمتر می کنه و آبروی يک ملت رو با اين رفتار زشت به خطر می اندازه.