16آذر32 - روز دانشجو

سلام بر دوستان گلم

16 آذر

ياد و خاطره شهيدان حادثه غم انگيز  16آذر32 و روز دانشجو گرامي باد.


 

                      16AzarBan.png

اين روز از چند حيث بايد هميشه گرامي داشته باشه كه يک جهت آن اين است که در زمان خودش و همه زمانهای تاريخ اين مرز و بوم از جهت آرمانخواهی جنبش دانشجوئی ؛ يک نقطه تعيين كننده در تاريخ ملت ايران بود و هست. درست سه ماه و نيم بعد از كودتاي 28 مرداد و استقرار حكومت كودتا و در زماني كه تصور ميشد ملت تن به ذلت حاكميت اربابان امريكائي دادند؛ اين حركت هم يک يورش به اين توهم بود؛ هم تجلي روح مقاومت ملت و همسوئي با مردم بود و هم نشانه بيگانه ستيزي ملت ايران بود. چرا؟ زيرا که آنان که با تاريخ آشنا هستند ميدانند که آيزنهاور رئيس جمهور وقت امريكا در نطق خود در كنگره در مورد كودتاي 28 مرداد 1332 اظهار كرده بود :

" پيروزي سياسي اميد بخشي نصيب قواي طرفدار تثبيت اوضاع و قواي ازادي شده است."

اين دو روئي سردمداران امريكائي قابل توجه است. بجاي اظهار اينكه بگويند دخالت در امور داخلي ديگران كرديم و در برابر خواست ملتي ايستاديم و رژيم كودتای خود ساخته را مستقر كرديم؛ اينگونه فريبكارانه برخورد ميكند . به تثبيت وابستگي ميگويد تثبيت اوضاع و نام سركوب مردم را ميگذارد پيروزي سياسي !!!!!!!

جالب است که برنامه اجرائي ارزيابي سردمداران امريكائي از اوضاع ايران نيز بر عهده كميته هماهنگي دانشگاه گذاشته شده  بود تا مشروعيت رژيم كودتا رو از منظر جامعه فرهيخته و فرزانه دانشگاهي نشان دهد. از اين رواست که تظاهرات دانشچوئي عليه ورود دنيس رايت كاردار انگليس به تهران در  14 اذر برای بازگشايی سفارت انگليس در تهران آغاز اين جهت گيري ضد استعماري بود .

در 15 آذر فرياد اعتراض به بيرون دانشگاه كشيده شد كه منجر به جرح و دستگيري تعدادي دانشجو گرديد و در استانه ورود معاون رئيس جمهور امريكا به ايران در  16 اذر؛ گارد مسلح شاهنشاهي وارد دانشگاه شد تا به كنترل اوضاع بپردازد و در جريان اعتراض دانشجوئي حمله به كلاسها اغاز و نهايتا سه تن از دانشجويان عزيزبه نامهای احمد قندچی؛ مصطفی بزرگ نيا و مهدی شريعت رضوی  به درجه رفيع شهادت نائل گرديدند.

اين حادثه سمبل مقاومت تاريخي عليه استعمار امريكائي به ثبت رسيد. شهيد چمران در رابطه با اين روز ميگويد:

"وقايع انروز چنان در نظرم مجسم است كه گوئي همه را به چشم ميبينم . صداي رگبار مسلسل در گوشم طنين مي اندازد، سكوت موحش بعد از رگبار بدنم را ميلرزاند. اه بلند و ناله جانگداز مجروحين را در ميان اين سكوت دردناك ميشنوم. دانشگده فني خون الود را در انروز و روزهاي بعد به راي العين ميبينم. نيكسون معاون رييس جمهور امريكا به ايران امد تا نتيجه بيست و يك ميليون دلار خرج كودتا را ببيند. "

 

حركت دانشجوئي در ايران عمر طولاني نداشت. زيرا دانشگاه در اغاز منحصر به طبقات ممتاز جامعه بود و در ميان انان نيز فعاليت سياسي معنا نداشت. در دهه هاي 40 و 50 بود كه تركيب بافت دانشجوئي تغيير يافت. حضور فعال دانشجوئي را ميتوان از 16 اذر به بعد در عرصه تحولات سياسي كشور ارزيابي نمود كه در تحولات انقلاب اسلامي چشمگير شد و ميتوان اوجش را در 13 ابان 58 مشاهده نمود. نكته مهم در اين پروسه جهت گيري ضد استبدادي و ضد استعماري و بيگانه ستيزي است كه بايد بعنوان ارماني مقدس انرا حفظ نمود.  

يك نكته قابل توجه صداقت دانشجو در مبارزه  بود كه بقول رهبر معظم انقلاب "روشنفكران ، رهبران گروهها و احزاب و حتي دانشجويان ، به شعار و مقابله سياسي و احيانا جنك و گريز در مقابل نظام حاكم ميپرداختند .... دانشجويان خيلي بيشتر و صميمانه تر و صادقانه تر عمل كردند." (روزنامه اطلاعات . ابان 67. مقاله دانشگاه و دانشجو در ائينه رهنمودهاي مقام معظم رهبري )

همانطور كه دوستداران امريكا در قالب چپ امريكائي قصد انحراف نهضت اسلامي را داشتند هم اكنون نيز در جنبش دانشجوئي نيز اراده كردند تا جهت گيري اين فعاليت مقدس را به سمت داخل متوجه نمايند و براي اربابان قدرت در جهان جاي پائي باز نمايند. اين نكته اي است كه بايد دانشجو در پروسه فعاليت هاي سياسي خود به ان توجه شايسته اي داشته باشد. جايگزين كردن ۱۸ تير بجای ۱۶ اذر فقط تطهير امريكا و اغفال اذهان از جناياتی است كه بنفع امريكا در ايران ورق خورد.

يك نقطه خطر براي جنبش دانشجوئي چون پيشتاز مبارزه بود و هست ؛ اين است كه امروز در برابر مردم در عرصه سياسي احساس عقب ماندگي نمايد و براي جبرانش بخواهد هم اوا با حركت هاي كور كساني شود كه احساس ورشكستكي سياسي ميكنند. غلطيدن به دامن جريانات روشفكري اي كه خواست مردم را با خواست و تمنيات حزبي خود چون همسو نديدند حركت مردم را تخطئه نمودند و كنار كشيدند و بعضا از زمين و زمان طلبكارند. جنبش دانشجوئي همواره بايد با مردم احساس همراهي كند و حرمت جنبش دانشجوئي را حفظ كند و نگذارد از متن مردم عقب بماند.

جنبش دانشجوئي براي اين شكل گرفت كه از متن مردم و براي خدمت به مردم ، يك حكومت شكل بگيرد و اين اتفاق تحقق يافت. نشود همچون يهود صدر اسلام كه منتظر ظهور بعثتي در مدينه بودند ولي با بعثت نبوي ، چون از بين خودشون نبود ، در برابرش ايستادند. دانشجو بايد بداند جنبش دانشجوئي در انقلاب اسلامي در جنبش فراگير اسلامي ذوب شد و امروز همه منت دار مردمي هستيم كه هزاران شهيد براي استقرار نظامي مستقل از ابر قدرتها و در چارچوب ارمانخواهي اسلامي تقديم نمودند .


 يکی ديگر از ثمرات مقدس اين جنبش اين است که يک معنا و مفهوم مهم تاريخی نيز امروز برای ما دارد و آن اينکه در شرائط فعلی که همه تلاش رسانه های غربی خصوصا رسانه های امريکائی در صددند تا امريکا را منجی بشريت معرفی کنند و در فيلم ها و کلیپ های متعدد خصوصا از سوی آوانجليستها تلاش ميشود تا حتی در برابر موسيقی پاپ شيطانی نوع پاپ مقدس ساخته و منتشر شود و در تمام آنها با الهام از بازگشت مسيح القا نمايند که عصر حاضر عصر اخرالزمان است و اين رئيس جمهور امريکاست که در نبرد آرماگدون اين زمان همان نجات بخش ملل مظلوم آخرالزمان است؛ تاکيد بر اين آرمان ۱۶ آذر است که بايد همواره مورد تاکيد قرار گيرد و بر تبليغ آن اصرار ورزيده شود که در همين عصر از غرب عالم تا شرق آن هر جا قدمگاه رئيس جهمور امريکاست ؛ آنجا تنفر از وی متجلی است و آمريکا هرگز نجات بخش ملل مظلوم نبوده و نخواهد بود. او حافظ منافع استکباری خود است و برای دستيابی به آن حاضر است همه ملتهائی که در برابرش مقاومت نشان دهند را به قربانگاه مطامع استعماری نوين خود ببرد. شهيدان ۱۶ آذر وجدانهای پيشتاز ملت بيدار ايران بوده اند و ياد و خاطره آنان هميشه جاويد است و راهشان همواره پر از رهروان صادق و وفادار خواهد بود.    


 

 

/ 10 نظر / 8 بازدید
پرنده مهاجر

مثل هميشه نوشته های شما گرم و جالب توجه بود . متشکرم و موفق باشيد

نورا

مفهوم واقعي زندگي در زيبايي ونيروي تلاش به سوي هدف است و هستي در هر لحظه بايد هدفي بس عالي داشته باشد . انسان هر آنچه را مي خواهد در زندگي به دست نمي آورد بين خواستن وتوانستن همواره دو چيز نهفته است مهم آن است که ما خسته نشويم باقي ديگر در اختيار ما نيست. ...با سلام به شما برادر عزيز،خوبيد؟..........از بابت لينک ممنونم ....با اجازتون لينک وبلاگ شما رو در ليست دوستان سرزمين نور قرار ميدم.......در پناه حق و التماس دعا

آبان

اين روزها در ورای يك لبخند مسكوت پنهان مانده ام/ اين نقاب چقدر برازنده من است / چه مضحكانه خود بي گناهم را باخته ام ... تو فهميدي كه من چه تنهايم .... *دختر آبان* به روز شد ... منتظر قدم سبزت هستم... يا حق.

rahro

سلام...خوبه اما راستش!!!!خيلی طولانيه!تا آخر نخوندم! موفق باشيد. يا علی.

همسایه مولا علی ع

سلام عليكم و رحمة الله ولادت فرخنده مولامون امام رضا (ع) رو خدمت شما تبريك عرض مي كنم بسیار عالی نوشتین...خداوند روح تمام شهدای این مرز و بوم رو با سید الشهدا ع محشور بفرمايند خدا اجرتون بده ان شالله... اپ شدم تشريف بيارين اللهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم یا حسین اللهم عجل لولیک الفرج بفدای مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجـه يا علي جانم مدد

گمنام

سلام ولادت باسعادت ثامن السرور را به شما تبریک میگم دل خانه خداست به کسی اجاره اش ندهید اپ شدم تشريف بيارين

محب ولايت

سلام علیکم ، ولادت باسعادت ثامن الحجج ، السلطان ابا الحسن ، حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام مبارک باد . به میمنت این میلاد فرخنده لینک وبلاگ زیبا و مفیدتان در وبلاگ علی ولی الله قرار گرفت . و من الله التوفیق و علیه التکلان . اشهد ان علیا ولی الله

سردارعلی

ما بدين وسيله از پيشنهاد رييس جمهور مهبوب و طاغوت شکن و نور امام زمان جناب پرفسور دکتر احمدی نژاد مبنی بر فرستادن کل يهوديان به بلاد غرب حمايت کرده و اعلام ميکنيم که اگر غربيها خود دست بکار نشوند ما هرچه سريعتر غنی سازی بمب اتم را اغاز ميکنيم) ما سکوت رسانه ها و رهبران خاعن ۲ خرداد را محکوم ميکنيم و از همه برادران اهل تشيع ميخواهيم فرياد حمايت از پرفسور دکتر را سر دهند) ایشاله که اقا رهبر هم حمایت قاطع بکنن ) يا علي

حكيمه (مسافر غريبه)

دوباره سلام. من هم با شما موافقم که سرگرم شدن به بازيهای سياسی داخلی نميتونه خوراک خوبی برای ذهنهای فعال و هوشيار باشه. مثلا همين بزرگ کردن وقايع ۱۸ تير هيچگاه برای من خوشايند نبوده. بچه هايی که در اين مراسم شرکت می کردند بنظر ميومد صرفا برای ابراز وجود و نشان دادن مخالفت خود با سياستهای حکومت حضور دارند غافل از اينکه اين مراسم، وحدت موجود در جامعه رو هر چند اندک از بين می بره و تبليغات منفی که در رسانه های بيگانه ميشه خود اين افراد رو هم متضرر میکنه!