اي نام تو بهترين سرآغاز         بي نام تو نامه كي كنم باز

سلام دوستان گلم

امروز سالگشت كودتاي آمريكائي نوژه است. بهمين مناسبت لازم ديدم دستچينی  از اطلاعات موجود  در سايتهاي فارسي زبان رو در اين مورد بطور اجمال برايتون  ارائه  بدهم تا دوستان در جريان اين اقدام خصمانه امريكا عليه انقلاب نوپاي اسلامي قرار بگيرند.

قبل از بيان مسائل كودتاي نوژه بد نيست  سابقه كودتاهايي كه در ايران توسط امريكا  و عوامل آستانبوس او عليه نظام جمهوري اسلامي شكل گرفت را كه در كتاب كودتاي نوژه: مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي ، چاپ دوّم، بهار 1368 از ص 101 به بعد توضيح داده شده ، معرفي كنيم.

كودتاي نخست، مربوط به گروه برانداز "پارس" بود كه مخفف "پاسداران رژيم سلطنتي" است. عامل اين گروه شخصي بود به نام آرمين، با نام مستعار "آرش" كه با خانواده پهلوي و قطب‌زاده در ارتباط مستقيم بود.

دومين گروه برانداز گروه "نمارا" بود كه از سوي شخصي به نام سرهنگ رضازاده كه مستقيماً با اسرائيل در تماس بود، رهبري مي‌شد.

 گروه سوم "نيما" نام داشت كه با سازمان جاسوسي "سيا" جبهه ملّي و دكتر منوچهر شايگان مستقيماً در ارتباط بود. اين افراد حتي كابينه خود را هم تشكيل داده بودند.

گروه چهارم از كودتاچيان، گروه "نجات انقلاب ايران" بود كه  تحت رهبري قطب‌زاده

اداره مي شد
(ماخذ:   http://www.baztab.com/news/24310.php

 

 كودتاي نوژه كه توسط  آمريكا در دستور كار براي سرنگوني انقلاب قرار گرفت.آژانس جاسوسي آمريكا (سيا) به كودتاي نوژه، بسيار اميدوار بود  و آن را ضربه‏ي نهايي بر پيكر نظام نوپاي ايران مي‏پنداشت و اهميّت آن را بيش از تجاوز نظامي صدام ارزيابي مي‏كرد.

به گفته سران "كودتا" مدتي بر سر پيش انداختن كودتا يا آغاز جنگ تحميلي بحث  شد و سرانجام طرح آغاز جنگ پيش افتاد و كودتا در مرحله‏ي بعد قرار گرفت.

اين كودتا از نظر تجهيزات نظامي كه قرار بود از داخل و خارج در جريان آن به كار گرفته شود، در تاريخ كودتاهاي جهان بي‏نظير بود و چنان برنامه‏ريزي  شده بود  كه "سيا" موفقيّت آن را قطعي مي‏دانست. حتي بيانيّه‏ي پيروزي آن نيز آماده شده بود. به جرأت مي‏توان گفت كه كودتاي 28 مرداد سال 1332، در مقايسه با آن،  بازي كودكانه‏اي بيش نبود كه با امداد الهي‏  خنثي شد .

اين پيامي است كه بايد پس از پيروزي "كودتاي نوژه" وسايل ارتباط جمعي به  آگاهي مردم مي‏رساندند:

هم‏قطاران عزيز! ساعتِ موعود فرا رسيد.
 ارتش وطن‏پرست ايران حكومت پوسيده‏ي آخوندها را برچيد،
 كليه‏ي واحدهاي ارتش، ژاندارمري و شهرباني اعلام همبستگي نمودند،
 هرگونه مقاومت به شدّت سركوب خواهد شد.
آماده‏ي اخذ دستورات باشيد.
شوراي نظامي كشور - 21/4/1359

اهداف حملات نظامي در كودتاي نوژه :
در طرح‏ريزي كودتا، عمليّات هوايي نقش محوري داشت.  قرار بود ابتدا هواپيماها از پادگان نوژه -  در نزديكي تهران - به پرواز درآمده  و بيت امام در جماران، فرودگاه مهرآباد، نخست‏وزيري،  ستاد مركزي سپاه پاسداران، ستاد مركزي كميته‏هاي انقلاب اسلامي،  پادگان ولي‏عصر(عج)،  پادگان امام حسين‏عليه السلام و چند پادگان و  مركزهاي مهم ديگر را بمباران كنند.

 البته حمله به بيت امام‏رحمه الله محور كودتا بود؛ زيرا بر سران كودتا كاملاً مشخص بود تا زماني كه امام زنده است مردم با يك دستور ايشان به خيابان‏ها مي‏ريختند و كودتا را عقيم مي‏كردند. بنابراين، براي اجراي اين هدف، بيش از هدف‏هاي ديگر، هواپيما و مهمّات سنگين، در نظر گرفته بودند.

پس از بمباران جماران و مهرآباد (به دليل گرفتن توان مقابله هوايي)  با شكستن ديوار صوتي، پيروزي نخستين مرحله‏ي كودتا (عمليّات هوا ي) به نيروي زميني اعلام مي‏شد و آغاز مرحله‏ي دوم؛ يعني تسخير مراكز زميني به دست نيروهاي مسلح ابلاغ مي‏گرديد، كه طي آن صدا و سيما، فرودگاه مهرآباد، ستاد نيروی  زميني، ستاد ارتش جمهوري اسلامي، پادگان حرّ، پادگان قصر، پادگان جمشيديه و زندان اوين تسخير مي‏شد.

كودتاگران قصد داشتند در صورتي كه نتوانستند صدا و سيما را به دست بگيرند. آن جا را نيز بمباران كنند تا اين رسانه‏ي همگاني تأثيرگذار در بسيج مردم، از دست جمهوري اسلامي خارج شود. ولي عنايت خداوند باز شامل حال انقلاب شد و اين كودتا به طور معجزه‏آسايي در 18 تير سال 1359 خنثي شد.
ماخذ خبر: (http://www.labbaik.ir/Html/books/book34/book34-2.htm)

(جايگاه كودتاي نوژه در اقدامات خصمانه امريكا)

1- آمريكا اقدامات خصمانه عليه جمهوري اسلامي را تشديد نمود و در فروردين 1359  قطع رابطه دولتين اعلام شد و اموال و دارايي ايران به دستور رئيس جمهور آمريكا توقيف گرديد .

 بني صدر كه به عنوان اولين رئيس جمهور ايران انتخاب شده بود ، در انتخاب نخست وزير با مجلس اختلاف داشت و با بعضي گروههاي مخالف خط رهبري به توافق رسيد .  تجاوز آمريكا و شكست معجزه آساي آن در واقعه طوفان شن طبس ، دنيا را در بهت فرو برد و بعد الهي حكومت اسلامي را تجسم بخشيد ( 5/2/59 )

. محاصره اقتصادي از جانب آمريكا شروع شد ( 1/3/59 ). توطئه كودتاي نوژه با شكست  مواجه شد ( 21/4/59 ). مرگ شاه در مرداد 1359 در مصر ، اميد كمرنگ معدود سلطنت  طلبان را به ياس مبدل ساخت .

دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كه مركز فعاليت گروهها و دسته هاي مخالف انقلاب شده بود ،‌ با اعلام انقلاب فرهنگي ، در ارديبهشت 1359 تعطيل و ستاد انقلاب فرهنگي مامور تنظيم آموزش  عالي شد . امواج انقلاب اسلامي به بعضي از كشورهاي اسلامي رسيد و براي عراق ، كشوري كه  در صد بالايي از ساكنان آن شيعه بودند ، بيشتر خطر آفرين بود .
( http://iranmiras.ir/fr_site/history/jomhoori/jomhoori.htm )

2-  طرح چند پرسش و پاسخ از مهندس علي اکبر معين فر: 
 در حسن نيت و بي اطلاعي بعضي از اين عزيزان بس كه در حال حاضر هم توالي رويدادها را نمي توانند به خاطر آورند از پاسخي كه يكي از اين  عزيزان اخيراً به وزير خارجه دولت موقت داده بود دريافتم كه حسن نيت
 وي مانع از آن است كه بداند اشغال سفارت آمريكا در سال 1358 بود  و سناريوي كودتاي نوژه كه وي آن را يكي از انگيزه هاي حمله به سفارت  آمريكا و مربوط به مداخلات دولت آمريكا در ايران (پس از انقلاب و قبل از اشغال  سفارت) مي داند در سال 1359 (!)

اينك در آن مقام نيستم كه سناريوي كودتاي نوژه را كه صحنه هاي ساختگی  براي تضعيف ارتش ايران و آمادگي براي حمله ارتش عراق به ايران بود  و در آستانه جنگ به نمايش كشيده شد توضيح دهم كه خود فرصتي
ديگر مي طلبد ولي فقط مي خواهم توضيح دهم كه ذهن پاره اي از اين عزيزان براي توجيه حمله به سفارت و اشغال آن و گروگانگيري غير منطقي و  زيان بخش آن چنان پر شده است كه حوادثي كه يكسال بعد از تاريخ اشغال سفارت پيش آمده است به عنوان مداخلات دولت آمريكا در ايران قبل از اشغال  سفارت ذكر مي شود!
http://www.nashrieh-nameh.com/articlea.php?mID=2&articleID=24


3: 25 سال پرتلاطم

جهت تشديد اقدامات خصمانه عليه جمهوري نوپاي اسلامي، در فروردين 1359 قطع رابطه  سياسي با ايران را اعلام كرد و متعاقبا دارايي‌هاي دولت ايران در اين كشور با دستور رئيس  جمهور آمريكا توقيف گرديد.  ابوالحسن بني صدر،اولين رئيس جمهور ايران كه در انتخاب نخست وزير با مجلس اختلاف داشت  با بعضي گروههاي مخالف خط رهبري در قبضه قدرت به توافق رسيده بود.

 تجاوز نظامي آمريكا به ايران و شكست معجزه آساي آن در صحراي طبس مردم دنيا را به شگفتی  واداشت و بعد الهي حكومت اسلامي در اين جريان تجسم يافت. قبل از آنكه مسولين ايران از تجاوز آمريكا و نقشه طرح شده اطلاع يابند شكست اين عمليات از جانب رئيس جمهور آمريكا اعلام گرديد.  در 1/3/59 محاصره اقتصادي آمريكا عليه ايران آغاز گرديد.

عقيم ماندن توطئه كودتاي نوژه در تير ماه همان سال شكست ديگري بر سياست آمريكا تحميل كرد. و مرگ شاه در مصر اميد كمرنگ معدود سلطنت طلبان را به ياس مبدل ساخت و در عين حال  نشان داد سلطنت در ايران در تمام قرن بيستم با عاقبت  وخيمي همراه بوده است.
http://bashgah.net/Articles/bodya.asp?id=4128

 

(عناصر كودتاگر نوژه )

عناصر تشكيل دهنده و يا تدارك كننده كودتاي نوژه  در ايران از ديد محققان و صاحبنظران متفاوت است. اين تفاوت تفاوت ماهوي و عميق نيست بلكه شايد از اين جهت باشه كه بعضي بلحاظ عوامل اجرا كننده اين كودتا رو بررسي كردند و بعضي با نگاه جامع تري به لحاظ عوامل پشت پرده و حمايت  كننده نيز به كودتا نگاه كردند. از اين جهت برخي به حضور سلطنت طلبان اشاره ميكنند. تعدادي از  اين محققين به چهره ها و شخصيتها نيز اشاره دارند و در مورد نقش انها بحث نمودند برخي به نظاميان اشاره ميكنند بعضي به پشتيباني امريكا و طراحي سازمان سيا اشاره ميكنند و نگاههائي هم مجموعه عوامل فوق رو مورد توجه قرار داده اند. در زير به اين عوامل با ذكر ماخذ اين نگاهها و تحليلها ميپردازيم .
 لازم به ياداوري است صحت و سقم استنادات يا تحليلهاي موجود بر عهده منبع اصلي اين گزارشات ميباشد و اينجا تنها تلاش شده مجموعه نظرات در مورد كودتاي نوژه  در سطح سايتها و وبلاگهاي فارسي زبان  مورد توجه قرار گيرد و با جمع اوري انها در يك سبد كار ارزيابي و تحليل محتوي اسانتر باشد.:

1-1: توطئه سلطنت طلبان


به نوشته سايت ميثمي ، مهم‌ترين حادثه‌اي كه بقايي در آن دخالت داشته ـ طبق نامه‌هاي موجود ـ  ماجراي كودتاي نوژه است.  براساس نامه‌اي كه متعلق به احمد احرار است، بقايي منتظر بود  نخست‌وزير بشود تا سمت و سوي تحولات را هدايت كند اما وقتي نااميد شد، به‌دنبال طرح  دسيسه‌‌هايي ـ از نوع كودتاي نوژه ـ عليه جمهوري اسلامي بود.

سندي كه نشان مي‌دهد بقايي در كودتاي نوژه دخالت داشته، نامه احمد احرار خطاب به اوست.  اين نامه پيش از دستگيري بقايي نوشته شده است.  همان‌طور كه مي‌دانيد بعد از انقلاب اولين دستگيري بقايي در سال 1359  و بعد از كودتاي نوژه بود  كه وي را دستگير كردند. همان زمان در روزنامه انقلاب اسلامي عكس بقايي را به‌عنوان يكي از  افرادي كه در كودتا دخالت داشته چاپ كرده بودند.

 به‌ظاهر وي با سپهبد مهديون و برخي عوامل كودتا ملاقات داشته است. يك نامه پيش از كودتا و  يك نامه پس از كودتا از طرف احمد احرار از پاريس  خطاب به بقايي نوشته شده است.

 احرار در نامه پيش از كودتاي خود به بقايي مي‌نويسد اينجا يك خبرهايي است. انواع آدم‌ها در پاريس  قدم مي‌زنند كه يكي از آنها آقاي اويسي است. او مي‌نويسد آنها براي اين‌كه در كشور اتفاقاتي بيفتد نقشه  مي‌كشند. به من هم مراجعه كرده‌اند و خواهان فردي هستند كه بعد از جمهوري اسلامي، كشور را اداره  كند، من هم شما را پيشنهاد كرده‌ام و نظر آنها هم به ‌شما ـ بقايي ـ مي‌باشد.

البته اين شايد يك ادعا باشد، اما سندش وجود دارد.اين نكته هم لازم به ذكر است كه گاهي هر زمان در  كشور مي‌خواست حادثه‌اي مهم و تاريخي اتفاق بيفتد، بقايي به كرمان مي‌رفت.  از اين‌رو اندكي قبل از  كودتا نيز بقايي به كرمان رفت و پس از شكست كودتا،  ايشان را در كرمان دستگير كردند.

 به هرحال بعد از كودتاي نوژه درنهايت پرونده ايشان در همان كرمان مختومه شد و بقايي به تهران  بازگشت. وي بعدها به امريكا رفت و در آنجا با منصور رفيع‌زاده ملاقات كرد. خاطرات دانشگاه هاروارد  او هم در همين زمان و با حضور منصور رفيع‌زاده ضبط شد كه در ايران هم منتشر شده است

آنچه در پايان اين قسمت مي‌توان به آن اشاره كرد اين است كه مجموع فعاليت‌هاي  ايشان نشان مي‌دهد  كه بقايي اهل بند و بست‌هاي پنهاني، اقدامات پشت‌پرده، عمليات سري و نفوذ در مجامع، محافل، احزاب  و دسته‌هاي گوناگون سياسي بوده است.  استراتژي او فروپاشي از درون از طريق روياروي قراردادن  نيروهاي انقلاب  و برافروختن آتش جنگ داخلي بود، تجربه‌اي كه در دوره ملي‌شدن نفت به‌خوبي آزموده  شده بود، بقايي متخصص ويران‌سازي جنبش‌هاي اجتماعي ـ سياسي بود.
ماخذ:(  http://www.meisami.com/no-31/No-031-13.htm  )


1-2:سلطنت‌طلبان و مشروطه‌خواهان (طيف راست لانيك)

مهم‌ترين تشكل در طيف راست لانيك، سازمان مشروطه‌خواهان بوده كه استراتژي آن‌ها مبارزه با نظام  تا براندازي كامل مي‌باشد. سابقه‌ي گروه به سال 1358 و شروع فعاليت‌هاي سلطنت‌طلبان باز مي‌گردد. در ابتداي سال 1358، گروههاي زيادي در قالب شعارهاي سلطنت‌طلبانه ايجاد گرديد كه مهم‌ترين آن‌ها آريا، بهاران، گام، پاس و آزادگان بودند و تاكتيك‌هاي تمامي آن‌ها در مبارزه با نظام، براندازي قهرآميز بود.

 اين گروه‌ها ابتدا چند كودتاي ناموفق (از جمله) كودتاي نوژه) را طراحي كرده و سپس از طريق عراق و  گروه‌هاي كرد در غائله‌ي كردستان وارد و به دنبال آن با ايجاد شبكه‌هاي زيرزميني در داخل كشور، اقدام  به ايجاد هسته‌هاي مقاومت نمودند و به بمب‌گذاري، ترور، جنگ رواني و تبليغاتي و جاسوسي مبادرت كردند.  در جريان جنگ عراق عليه ايران نيز اين گروه‌ها در قالب فعاليت‌هاي جاسوسي خود، اخبار و اطلاعات جبهه‌ها  و شهرها را براي رژيم بحث عراق تهيه و ارائه مي‌كردند.
 ماخذ: (  http://sayyad-shirazi.persianblog.ir    )

1-3:سلطنت طلبان

كيانوش توكلي - پنجشنبه 30 آبان 1381
پيش بسوي تشكيل جبهه سكولار ـ دمكرات ايران

سلطنت طلبان به لحاظ سازماني بسيار ضعيف عمل كرده اند. بيشترين نيروي سازماني اين جريان در ارتش بود  كه با شكست كودتاي نوژه اساسا قدرت سازماني خود را در ارتش از دست داده اند. بيشترين فعالعيت اين جريان  استفاده گسترده از وسايل ارتباط جمعي و فعالعيت بين المللي است.
http://www.didgah.org.uk/others/tavakoli/tavakoli01.htm


2- نظريه عوامل فراگير در عناصر و عوامل كودتاي نوژه

2-1:(امريكا عراق - نظاميان-كشورهاي همجوار جنوبي ).

سرابندي، محمدرضا در كتاب كودتاي شب   طرح كودتاى نظامى كه پايگاه هوايى شهيد نوژه‏ى همدان از مراكز
 اصلى آن به شمار مى‏آمد يكى از تلاش‏هايى بود كه سازمان سيا، نظام بعث عراق، كشورهاى حاشيه‏ى جنوبى خليج فارس و تعدادى از نظاميان مخالف با انقلاب اسلامى، به صورت مشترك طراحى كردند و اين طرح، پيش از دست‏يابى به هر گونه هدفى كشف و خنثى شد.  در اين اثر، كوشش بر اين است تا با معرفى اجمالى اين كودتا، به دلايل و زمينه‏هاى وقوع و شكست آن بپردازيم.
http://www.irdc.org/book.asp?id=325


2-2: دكتر منصوري لاريجاني، معاون تحقيقات و دايره المعارف

بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس در سالروز كشف كودتاي آمريكايي در پايگاه هوايي شهيد نوژه در كنفرانس مطبوعاتي وجود دولتهاي آزادانديش و مردم سالاري چون ايران براي آنها قابل تحمل نيست  به همين دليل آمريكا از همان ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران توطئه‌هايش را عليه ما آغاز كرد؛  از جمله ترورها، تحريم‌هاي اقتصادي، عمليات دلتا و بعد هم كودتاي نوژه.معاون تحقيقات و دايره المعارف  بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس ادامه داد:

همكاري محسوس آمريكا با صدام در كودتاي نوژه آشكار بود؛ آمريكا بين كودتا و جنگ، كودتا را برگزيد   با اين قصد كه اگر كودتا به ‌نتيجه نرسيد جنگ را عليه ما تحميل كند. وي افزود:

شاپور بختيار به همراه عده‌ي ديگري از افرادي كه از ايران فرار كرده بودند  و به همراه نمايندگاني از موساد 
 سيا و با كمك‌هاي مالي آمريكا، اسراييل، فرح پهلوي و بسياري ديگر به طراحي اين كودتا در پاريس پرداختند. وي سه بعد نظامي، سياست و برنامه ريزي و تداركات را ابعاد اصلي اين كودتا خواند و گفت:

اينها منتظر ايجاد زمينه‌ي مساعدي بودند كه كودتا را عملي كنند؛ براي همين اقدام به افزايش آشوب و ناامني در  كشور كردند. از جمله انجام راهپيمايي‌ها و سخنراني‌هاي تحريك آميز  و استفاده از افراد ناصالحی  كه آن زمان صاحب پستهاي حساسي در كشور بودند.

دكتر منصوري لاريجاني با اشاره به همسويي بين عراق و آمريكا در اين كودتا گفت: در ارديبهشت ‌، /2 تن اسلحه نزديك بندر بوشهر توسط عراقي‌ها به كودتاچيان تحويل داده شد؛  كه ماه قبل از كودتا عراق نيروهاي مرزي خود را به ويژه در قصر شيرين تقويت كرد و چند  ساعت پيش از كودتا حملاتي را به كردستان، كرمانشاه و ايلام انجام داد؛  به طوري كه تقريبا اغلب  پاسگاه‌هاي اين شهرها را مورد حمله قرار داد.

در واقع عراق وظيفه‌اي را كه به او محول شده بود به خوبي انجام داد. وي افزود:  از جمله اقداماتي كه براي آن برنامه‌ريزي شده بود  گرفتن راديو و تلويزيون يا بمباران آن به منظور  قطع ارتباط مردم  و بمباران جماران به عنوان هسته‌ي اصلي انقلاب بود و فرماندهي  اين كودتا را در پايگاه نوژه قرار داده بودند؛  چون عده‌اي از افرادي كه در اين كودتا نقش اصلي را داشتند در پايگاه نوژه بودند. وي ادامه داد: اينها حتي اطلاعيه‌ي نظامي خود را آماده كرده بودند كه به محض موفقيت كودتا آن را بين مردم  تقسيم كنند،  اما كمتر از چند ساعت قبل از انجام عمليات خلباني كه مي‌خواست جماران را بمباران كند، دچار عذاب وجدان شده و به روايتي با حضور در منزل مقام معظم رهبري كودتا را لو مي‌دهد.


دكتر منصوري لاريجاني ادامه داد:
صحبت‌هايي كه حضرت امام (ره) بعد از كشف كودتا فرمودند بسيار مهم و قابل توجه بود، ايشان فرمودند:  توطئه‌اي كه چنانچه موفق به كشف آن هم نمي‌شديم و قيام مي‌كردند خود مردم آنها را خفه مي‌كردند اگر من هم نبودند و اينجا را بمباران مي‌كردند، باز هم مردم بودند، اما اين احمق‌ها نمي‌فهمند.


2-3: مصاحبه كيهان فرهنگي با حجت الاسلام ري‌شهري:

در جريان كودتاي نوژه، شرق و غرب با هم متحد بودند. البته كودتا، آمريكايي بود، طراحي آن در آمريكا  و با همكاري سازمان سيا بود ولي آن طور كه كودتاچيان اعتراف كردند ـو اين قابل تأمل است‌ـ مي‌گفتند:  آمريكايي‌ها، روسها را هم در جريان گذاشته بودند. اين ادعاي آنها بود.

حجت الاسلام ري‌شهري: اطلاعات زيادي كه از كودتاچيان به دست آمد،  نشان مي‌داد كه كودتاچيان موضوع  را با بيت آقاي شريعتمداري در ميان گذاشته بودند و در نوشته هاي حضرت امام هم به اين موضوع اشاره شده است.

حجت الاسلام ري‌شهري: قبل از كشف كودتا، يك روز نزديك غروب آفتاب،  من در دفترم نشسته بودم كه آقاي سعيد حجاريان به دفترم آمد. ايشان آن زمان با اطلاعات كميته اداره دوم همكاري مي‌كرد.  آقاي حجاريان آن روز با حالتي هيجان‌زده پيش من آمد وگفت:

 با شما يك كار خصوصي دارم و در مورد كودتاچيان مطالبي گفت. آن زمان هيچ‌‌يك از افراد مؤثر قو? قضائيه از كودتا خبر نداشتند. آقاي قدوسي هم دادستان دادگاه انقلاب بود،ولي ظاهراً از موضوع  خبر نداشت‌،  اگر خبر داشت قطعاً به من مي‌گفت:

 من آن‌موقع فوراً همسرم را منزل پدرم فرستادم كه كسي درمنزل نباشد و متمركز شدم روي برخورد با آن  قضايا. گروه‌هاي مختلفي را هم در قصر فيروزه از نيروهاي نظامي آنجا تشكيل داديم و اولين گروه  كودتاچيان را همان شب  دستگير كرديم و كار ادامه پيد كرد تا ضربه‌زدن به هم? افرادي كه در ايران  با كودتاچيان بودند.

البته سران كودتا و رده‌‌هاي اداره كنند? آن، از جمله سرهنگ بني‌عامري همه به خارج فرار كرده بودند.  به هرحال، بقيه كودتاچيان در دادگاه انقلاب ارتش محاكمه شدند.  مسئل? ديگر توطئه قطبزاده بود كه آن  هم رسيدگي‌اش با دادگاه انقلاب بود. همين‌طور رسيدگي به اتهام سران حزب توده كه در آن محاكمه، سران سياسي حزب توده در جلسه شركت كرده بودند ولي محاكمه نشدند.
http://www.hadith.ac.ir/view.asp?id=413

 

3-1: آمريكا :

كودتاي نوژه از ديگر اقدامات آمريكايي ها در پي تسخير سفارت آمريكا بود كه با هدف براندازي نظام جمهوري اسلامي به شكل دقيقي طرح ريزي شد بود، اما باز هم به لطف خداوند و با هوشياري نيروهاي وفادار به امام و تلاش دقيق برنامه ريزان داخلي، كشف و خنثي گرديد و آمريكا در اين ميدان هم يك بار ديگر تن به شكست داد.

 در پي ناكامي آمريكايي ها در كودتاي نوژه، دولت آمريكا برنامه تجهيز صدام و تحميل جنگي تمام عيار عليه نظام اسلامي از طريق عراق را در دستور كار خود قرار مي دهد. جنگ ايران و عراق تقريباً دو ماه پس از كودتاي نوژه، در تاريخ 1359.6.31 آغاز مي شود و به مدت  8 سال پياپي، ايران را درگير خود مي سازد.
 

3-2:گفت وگو با دكتر عسگرخاني - منافع ملي ايران در فناوري هسته اي

در واقع جمهوري اسلامي ايران در آن شرايط، به شدت از سوي ايالات متحده آمريكا مورد تهديد قرار  مي گرفت. ماجراي طبس، كودتاي نوژه، حمله به سكوهاي نفتي، جنگ تحميلي، قانون داماتو- و همه اين تهديدها به منزله به مخاطره افتادن منافع عاليه كشور محسوب مي شد كه متأسفانه ما از اين  فرصت ها استفاده نكرديم و اجازه داديم حلقه طناب كم كم به دور گردنمان تنگ تر شود.
http://www.hamshahri.net/vijenam/diploma/1383/830226/page08.htm


3-3: نظريه رهبر معظم انقلاب :
در ديدار رؤساي قواي كشور، مسؤولان و كارگزاران نظام

مقام معظم رهبري از دست دادن ايران و بيداري اسلامي نشأت گرفته از انقلاب اسلامي را اصلي ترين عوامل دشمني آمريكاييها و صهيونيستها  با ملت ايران برشمردند و افزودند: اين خصومت عميق از اول انقلاب در شكلهاي مختلف از جمله كودتاي نوژه، طراحي توطئه هاي مختلف در سفارت آمريكا در ايران، حمله طبس، شويق عراق به جنگ، كمك همه جانبه به رژيم بعثي در ?سال جنگ تحميلي، حمله به سكوهاي نفتي ايران، حمله به هواپيماي ايرباس و تحريمهاي مختلف اقتصادي، تكرار شده است اما به فضل الهي نتوانسته حركت ملت ايران را توقف كند
http://www.iran-newspaper.com/1382/820516/html/politic.htm3-۴:توهم در توطئه  - (يادداشت روز)

بعد از كشف كودتاي نوژه و بازداشت عوامل دست اندركار اين توطئه  آمريكايي، كودتاگران كه  بازداشت شده بودند در برابر يكي از پرسش ها پاسخي مي دادند كه نه فقط براي آن روز،  بلكه براي همه روزها عبرت انگيز است. از كودتاگران سؤال شده بود كه با وجود حمايت گسترده  و عميق مردم از اسلام و انقلاب و با توجه به سرنگوني رژيم آمريكايي شاه توسط همين مردم،  چگونه انتظار موفقيت داشتيد؟ و بر فرض كه چند مركز حساس و نقطه استراتژيك را بمباران كرده  و ظاهرا بر كرسي قدرت مي نشستيد! آيا از خشم مردم و يورش همه جانبه و يكپارچه آنان عليه خود نگران نبوديد؟

پاسخ تمامي كودتاگران به اين سؤال -تقريباً- يكسان بود. آنها در جواب مي گفتند: آمريكايي ها به ما  اطمينان داده بودند كه مردم از جمهوري اسلامي ايران به تنگ آمده اند! و حتي بسياري از مسئولان كنوني نظام نيز، به طور داگانه با ما -آمريكا- در تماس هستند و بعد از موفقيت اين طرح، از عاملان  كودتا حمايت كرده و وفاداري خود نسبت به حاكمان جديد را اعلام خواهند كرد!

اين توهم در ميان كودتاگران به اندازه اي بود كه وقتي يكي از افسران نيروي هوايي- و از وابستگان به عوامل كودتا- تحت تأثير آموزه هاي ديني و در پي عذاب وجدان خويش، تصميم گرفته بود مسئولان نظام  را در جريان اين توطئه قرار دهد، نمي دانست كه به كداميك از مسئولان مراجعه كند؟

 چرا...؟! زيرا به وي القاء كرده بودند كه اكثر مسئولان در پس پرده با كودتاگران همصدا مي باشند و يا به طور جداگانه با طراحان اصلي كودتا در آمريكا تماس دارند! و...
http://www.bionvan.com/papers.php?cat=shariatmadari&show=810505-77


4- :عناصر ضدانقلابي ارتش

دخالت در كودتاي نوژه كه توسط عناصر ضدانقلابي ارتش سازماندهي شده بود. ماخذ:دوران جنگ ايران و عراق ـ محمد دروديان، آغاز تا پايان، مركز مطالعات سپاه، فصول اول  و دوم.به نقل از :
http://www.iran-newspaper.com/1381/810631/html/special3.htm


5- پان‌ايرانيستها

اينان‌از سويي‌مسئولان‌جمهوري‌اسلامي‌را مرعوب‌مي‌سازند و از سوي‌ديگر باتربيت‌نوچه‌هاي‌ پان‌ايرانيستي‌، سعي‌در حفظ‌و تحكيم‌اين‌جو غالب‌دارند. پان‌ايرانيستها بويژه‌پس‌از شكست‌كودتاي‌  نوژه‌از اقدامهاي‌نظامي‌عليه‌جمهوري‌اسلامي‌موقتا صرفنظر كردند و به‌اقدامهاي‌فرهنگي‌روي‌آوردند.

 پان‌ايرانيستها ميدانند كه‌تركي‌ستيزي‌مغاير با منافع‌نظام‌و انقلاب‌است‌، از اين‌رو محيلانه‌تلاش‌دارند  كه ‌برخي‌از مسئولان‌نظام‌مقدس‌جمهوري‌اسلامي‌را نيز با خود همراه‌و همدين‌وهمساز كنند و يا بگونه‌اي‌مرعوب‌سازند كه‌هيچيك‌از مسئولان‌، قدمي‌در تركي‌پژوهي‌و پاسداشت‌زبان‌و ادبيات‌تركي‌ ايراني‌و اسلامي‌برندارند. و ما اكنون‌دراستانهاي‌آذربايجان‌(اردبيل‌، تبريز، اروميه‌و زنجان‌) كمتر مسئول ‌فرهنگي‌سراغ‌داريم‌كه‌خدمت‌به‌فرهنگ‌و زبان‌تركي‌آذربايجان‌را سرلوحه‌اهداف‌فرهنگي‌خود در منطقه‌قرار دهد و مرعوب‌جوّ پان‌ايرانيسم‌نگردد و يا دستكم‌خود شيريني و خوش‌رقصي‌نكند و به‌اصطلاح‌ سري‌را كه‌درد نمي‌كند دستمال‌ببندد و عافيت‌نطلبد.
http://alireza-faranse.persianblog.ir


6-:نيروهاي راديكال در يك چالش: گفت‌وگو با دكتر حسن افتخار


يكي ديگر از روزنه‌ها آگاهي آنها نسبت به طرح برژينسكي بود. برژينسكي گفته بود كه بايد  جريان‌هاي راديكال را در ايران به جان هم انداخت  و وقتي‌كه نيروهاي راديكال در اين چالش خسته شدند,  ما دخالت خارجي مي‌كنيم. شايد هم كودتاي نوژه عينيت اين طرح بود.

 اين مطلب را آقايان دكتررفيعي, دكتررئيسي و دكترنوحي آشكارا و با صداي  بلند گفتند و كتابشان  هم قبل از سي‌خرداد به‌نام "روند جدايي" چاپ شد. چرا اينها بر روند پيشگيري تأثير نداشت؟ روزنة سوم اين‌كه سازمان فرهنگ ضدامپرياليستي داشت.

حرف‌هايي هم كه آيت‌‌الله‌خميني مي‌زد, ضدامپرياليستي بود و  جلوي امريكا درآمده بود, آنها هم كودتاي نوژه را ترتيب دادند و جنگ تحميلي را راه انداختند.  در كتاب اعترافات كه چاپ شده, نظر سران دنيا در آن آمده كه "نمي‌خواهيم اسلام نوع خميني گسترش پيدا بكند."

چرا اينها فرهنگ ضدامپرياليستي‌شان را هم به كار نگرفتند؟ اولاً در مورد اين‌كه امريكا چنين گفت و چنان گفت, از امريكا و اسراييل و... چه انتظاري داريد؟ آنها به‌دنبال تأمين منافع اقتصادي, سياسي, استراتژيك و ژئوپولتيك خودشان هستند؛ اصلاً شكي در آن نيست.

اين صحبت شما را امروز هم خيلي‌ها مي‌گويند. اما اعتقاد من اين است  كه ريشه‌ها در درون است. اگر عوامل خارجي  براي كودتاي نوژه زمينه‌سازي  كردند, اگر به‌دنبال اين بودند كه با به جان هم انداختن نيروها, نيروهاي راديكال را از بين ببرند,  اينها نه غيرمترقبه است و نه غيرمنتظره,  طبيعي هم هست, اما اينها همه شرط خارج‌اند.

ريشه‌ها در درون بود. وقتي من معتقد باشم كه "من" بايد انقلاب را رهبري كنم, "سازمانِ من" بايد برتر از همة سازمان‌ها باشد, "ايدئولوژي من" برتر است, "تشكيلات من" برتر است. همه بايد زير نظارت  "من" باشند. امروز ما فكر مي‌كنيم نظارت استصوابي را شوراي‌نگهبان باب كرده,  آنها هم نظارت استصوابي داشتند. آنها هم مي‌گفتند همه بياييد با من باشيد. همه تصميم‌ها را

/ 1 نظر / 8 بازدید